گروه مپنا

 

 

شرکت مپنا، یك بنگاه اقتصادی ایرانی است كه به همراه 38 شركت زیرمجموعه خود، تحت عنوان گروه مپنا در زمینه توسعه و ساخت نیروگاه‌های حرارتی و همچنین اجرای پروژه‌هاى نفت و گاز و ریلى بصورت پیمانكار اجرایی كلید در دست (EPC ) و سرمایه‌گذاری خصوصی (IPP )  فعالیت می‌كند.
ازآغاز تأسیس در سال 1371، گروه مپنا اجرای نزدیک به 100 پروژه به ارزش بیش از30 میلیارد یورو را در کارنامه خود ثبت نموده است. علاوه بر آن60 محصول گوناگون و 85 نوع خدمات مختلف را به مشتریان خود عرضه می‌کند که از میان آنها می‌توان موارد زیر را برشمرد.


 

   صنعت نیرو
صنعت نیرو، اولین حوزه فعالیت گروه مپنا است که بخش عمده ساختار گروه به آن اختصاص یافته است. گروه مپنا با بیش از 56000 مگاوات پروژه‌های نیروگاهی خاتمه یافته، در دست اجرا و آتی خود، در تأمین حدود 90 درصد از ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور مشارکت فعال داشته است.
از سوی دیگر گروه مپنا به عنوان سرمایه­گذار پروژه­های نیروگاهی خصوصی (IPP )، هم اكنون چندین پروژه خصوصی را در چارچوب ساخت و روش‌های آن، بهره‌برداری و واگذاری (BOT )، تملیك و بهره‌برداری (BOO ) با ظرفیت حدود 7000 مگاوات و ارزش بیش از 5/2 میلیارد یورو در دست اقدام دارد. همچنین گروه مپنا تنها سازنده کلیه تجهیزات اصلی نیروگاه‌های حرارتی از جمله توربین‌های گاز و بخار، تجهیزات جانبی توربین، پره توربین، ژنراتور، بویلرهای بازیاب حرارتی (HRSG )، بویلرهای معمولی و تجهیزات جانبی آنها تحت لیسانس شركت‌های معتبر جهانی در ایران می‌باشد.
گروه مپنا با نگاه به مسؤولیت اجتماعی خود در قبال محیط زیست، اخیراً استفاده از منابع تجدیدپذیر مانند انرژی باد و نیز استفاده از فناوری‌های نوین جهت بهینه‌سازی تولید انرژی نظیر تولید پراکنده و تولید همزمان برق و بخار (DG/CHP ) را به حوزه‌های کسب و کار خود افزوده است.
گروه مپنا اولین و بزرگترین پیمانكار عمومی نیروگاهی در خاورمیانه و غرب آسیا، اولین و بزرگترین سازنده كلیه تجهیزات اصلی نیروگاهی در مناطق فوق و اولین و بزرگترین سرمایه‌گذار طرح‌های نیروگاهی خصوصی در كشور محسوب می­شود. علاوه بر آن گروه مپنا در طول سال‌های فعالیت و در پاسخ به رشد و توسعه بازار برق و به منظور حمایت از پروژه‌های نیروگاهی خصوصی، ارائه «خدمات پس از فروش» و «تعمیر و نگهداری» نیروگاه‌ها را نیز در سبد محصولات و خدمات خود ارائه می­نماید.
طیف گسترده محصولات و خدمات گروه مپنا با برخوداری از کیفیت رقابتی، باعث توسعه حضور در بازارهای بین‌المللی به ویژه در خاورمیانه و قاره آفریقا شده است که از میان آن‌ها می‌توان به پروژه‌های اجرا شده یا در دست اجرا در کشورهای عراق، سوریه، ترکیه، عمان و لبنان اشاره نمود.


    صنعت نفت و گاز
با وجود جوان بودن فعالیت‌های گروه مپنا در این صنعت، اقبال مشتریان در بازارهای داخلی و خارجی حاکی از رشد روزافزون توانمندی‌های مپنا در صنعت نفت و گاز است که رفته رفته به محور اصلی درآمدزایی گروه در آینده نزدیک بدل خواهد شد.
گروه مپنا در حال حاضر نه تنها در زمینه تولید تجهیزات اصلی این صنعت نظیر توربوکمپرسورهای خطوط انتقال گاز فعالیتی پررنگ دارد، بلکه در اجرای پروژه‌های مختلف نظیر توسعه میادین، حفاری در خشکی و دریا، واحدهای فرآیندی میان‌دستی و پایین‌دستی، تأسیسات جانبی و ساخت مخازن فعالیتی چشمگیر دارد.
بهره‌گیری از همکاری تنگاتنگ با شرکت‌های معتبر بین‌المللی اخذ استانداردهای فنی و کیفی، توانایی اجرای پروژه‌های عظیم، اخذ دانش فنی مورد نیاز و ارتباط با فعالان مطرح این صنعت، از مزایای رقابتی گروه مپنا به شمار می‌آید که باعث شتاب بخشیدن به فرآیند توسعه و تعالی گروه در این عرصه شده است.

    صنعت حمل و نقل ریلی
با وجود سابقه کوتاه گروه مپنا در عرصه حمل و نقل ریلی، ارائه بازه وسیعی از محصولات و خدمات در این صنعت، نمایانگر توانمندی بالا، کیفیت مطلوب، قیمتهای رقابتی و اعتماد مشتریان است.
ساخت لكوموتیوهای باری و مسافری و تجهیزات و قطعات جانبی آنها (نظیر سامانه ترمز و ...) با همكاری تنگاتنگ شركت‌های معتبر بین‌المللی و اجرای پروژه‌های حمل و نقل ریلی به منظور ایجاد جهش در ظرفیت‌های كشور در این حوزه از دیگر عرصه‌های فعالیت ما به شمار می‌آید.
سهام شرکت مپنا (سهام عام) به عنوان سومین شرکت بزرگ خاورمیانه در صنعت نیرو در حال حاضر در بازار بورس و اوراق بهادار تهران مبادله می‌شود.


بخش حمل و نقل ریلی
بخش حمل ونقل ریلی گروه مپنا با هدف توسعه صنعت استراتژیک حمل و نقل ریلی در کشور و صدور تجهیزات وخدمات مربوطه به سایر کشورهای جهان شکل گرفته و برنامه‌های اصلی زیر را دنبال می‌کند :
 • تولید ناوگان ریلی از جمله انواع لکوموتیوهای دیزل- الکتریک، دیزل- هیدرولیک و برقی، لکوموتیو مانوری، واگن‌های مترو، مونوریل و LRV
 • جذب، توسعه و بومی‌سازی تکنولوژی ریلی در کشور
 • مدیریت ساخت داخل و توسعه تکنولوژی تجهیزات صنعت ریلی در بخش ناوگان با مشارکت صاحبان معتبر صنایع در عرصه بین‌الملل و شرکت‌های داخلی مستعد

 • زمینه‌سازی و مدیریت جذب منابع مالی داخلی و خارجی در راستای توسعه صنعت ریلی
 • توسعه مدیریت جامع زنجیره ارزش صنعت حمل و نقل ریلی از مرحله ایده و طرح تا مرحله ساخت و عرضه به بازار
 • ترویج و تقویت حوزه تحقیق و توسعه درصنعت حمل و نقل ریلی
 • مدیریت و اجرای پروژه‌های تعمیر و نگهداری ناوگان ریلی
 • صدور خدمات و تجهیزات صنعت حمل و نقل ریلی در سطح بین‌الملل
 • اجرای پروژه‌های حمل و نقل ریلی شهری و برون شهری
 • پروژه‌های مترو
 • پروژه‌های مونوریل
 • پروژه‌های حمل و نقل ریلی سبک شهری LRT
 • پروژه‌های برقی کردن خطوط راه آهن
 • پروژه‌های راه آهن سریع السیر