لکوموتیوهای مانوری برای کاربرد در عملیات جابجایی قطارها و حمل و نقل واگن ها در ابعاد محدودتر از لکوموتیوهای خط اصلی مورد استفاده قرار می گیرند . این لکوموتیوها در دو نوع دیزل الکتریک و دیزل هیدرولیک طراحی می شوند که با توجه به مزایای هر یک از این سیستم ها، استفاده از سیستم انتقال قدرت دیزل هیدرولیک، با توجه به ماهیت عملکردی این لکوموتیوها که مستلزم جابجایی های مکرر و با فاصله زمانی کم می باشند، متداول‌تر است. ضمن اینکه تغییر سریع جهت حرکت، دید مناسب راهبر لکوموتیو، امکان انجام سریع عملیات اتصال واگنها و نیز سادگی تعمیرات و نگهداری از نکات مهم دیگر در طراحی این لکوموتیوهاست .

راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران طی سالیان گذشته همواره در تلاش بوده است تا عمر ناوگان کشش خود را کاهش داده و بازدهی بالاتری را در ناوگان لکوموتیوهای خود ارائه دهد. لذا با اعلام آمادگی بخش ریلی مپنا، مقرر شد تا پروژه‌ای برای تامین لکوموتیوهای مانوری با همکاری گروه مپنا و شرکت Vossloh آلمان به اجرا درآید. این پروژه با مدیریت بخش ریلی و اجرای مشترک با شرکت مهندسی و ساخت لکوموتیو مپنا به اجرا درآمده است. ضمن اینکه این لکوموتیوها از قابلیت مناسبی برای ارائه خدمات جابجایی واگنها و حمل بار و محصولات مختلف در کارخانه های صنعتی نیز برخوردارند که در همین راستا برخی شرکت های صاحب نام معدنی و ساخت فولاد در داخل کشور نیز متقاضی خرید این لکوموتیوها از گروه مپنا می باشند .

  • لکوموتیو مانوری G1206-IR ، با توان 1500  کیلووات و با تجهیز به امکانات رفاهی برای راننده و استفاده از طراحی مناسب برای عملیات مانور، دارای قابلیت عملکرد در دو حالت مانوری و خط اصلی بوده و لذا می توان گفت یک لکوموتیو دو منظوره می‌باشد. طراحی کلی این لکوموتیو به صورت ماجولار انجام شده و از تجهیزات و سیستم‌های حفاظتی مناسبی برخوردار است. سرعت حرکت این لکوموتیو در وضعیت مانوری 40 و در وضعیت خط اصلی 80 کیلومتر بر ساعت است .

شرح مختصر قرارداد پروژه :

  • این پروژه شامل 2 مرحله است که هر مرحله شامل 3 فاز می باشد. مرحله اول آن شامل قرارداد تأمین 2 دستگاه لکوموتیو مانوری و قرارداد لیسانس و انتقال فناوری طراحی و ساخت لکوموتیو است. این قرارداد بصورتCost-Base  اجرایی شده که طی آن کلیه هزینه های خرید قطعات، دستمزد مهندسی شرکت آلمانی و همچنین کلیه هزینه های مپنا شامل مدیریت پروژه، بازاریابی و غیره محاسبه و بر قیمت تمام شده لکوموتیو اضافه می‌شوند. در نهایت مقرر شده است تا پس از فروش لکوموتیوها، سود حاصل بین مپنا و فوسلو تقسیم گردد .


قرارداد لیسانس و انتقال تکنولوژی :

  • در این مرحله مطابق با نیازهای مشتریان داخلی و شرایط آب و هوایی کشورمان، یک طرح جدید (New Concept ) برای طراحی و انتخاب تجهیزات این لکوموتیو تعریف و در مراحل اعمال تغییرات طراحی، تیم مشترک مپنا-فوسلو عملیات طراحی را انجام و تیم مپنا بصورت (on Job Training ) آموزش خواهند دید. مرحله اول این قرارداد در 3 فاز طراحی مفهومی، طراحی تفصیلی و تولید دو دستگاه لکوموتیو اجرایی خواهد شد. هم اکنون، فاز انتقال دانش طراحي لكوموتيو در 11 دیسیپلین مختلف شامل محاسبات ابعادی و طراحی مفهومی لکوموتیو، نصب موتور دیزل، تعیین و نصب سیستم انتقال قدرت، تعیین و نصب سیستم خنک‌کاری، انطباق سیستم‌های الکتریکی، تحلیل و محاسبات استحکام شاسی و بدنه، تحلیل و محاسبات دینامیک حرکت، سیستم کنترل، کابین‌راننده، تعیین و نصب سیستم ترمز و همسانسازی با شرایط ایران در حال انجام می‌باشد .

 

بازگشت