پروژه ساخت لکوموتیوهای مسافری ایران سفیر، شامل ساخت 150 دستگاه لکوموتیو دیزل - الکتریک به همراه انتقال دانش فني از شرکت زیمنس می‌باشد. لكوموتيو ايران سفير به دليل مجهز بودن به سيستم ترمزEP ، مجهز بودن به HEP و سامانه تأمين برق قطار، برخورداری از حداکثر سرعتKm/h 160 و سیستم کنترل پیشرفته SIBAS-32 از اهميت ويژه‌اي برخوردار مي‌باشد .

هم‌اکنون با انجام موفقیت‌آمیز این طرح و ایجاد زنجیره تامین و تولید انبوه ساخت لکوموتیو در داخل کشور، شرکت مهندسی و ساخت لکوموتیو مپنا با اخذ تاییدیه از مراجع معتبر بین‌المللی دارای چندین فناوری پیشرفته شامل طراحی و مهندسی جوش خودروها‌ی ریلی، ساخت و رنگ‌آمیزی بدنه فلزی، مونتاژ نهایی لکوموتیو، ساخت فریم بوژی، تست‌های راه‌اندازی و تحویل‌دهی لکوموتیو بوده و به عنوان شرکتی پیشرو قادر است نیاز کشور در زمینه لکوموتیو را تامین نماید .

جذب سرمایه گذاری خارجی

ساخت ترمز لکوموتیو در قالب شرکت مشترک (JV ) مپنا فوله در داخل کارخانه مپنا لکوموتیو انجام می شود. فوله ترانسپورت یکی از بزرگترین شرکت‌های طراحی و ساخت ترمز و تجهیزات ریلی در دنیا می باشد .

ويژگی‌های متمایز لكوموتيو ايران ‌سفير :

  • مجهز بودن به سيستم ترمز (ترمز الکتروپنوماتيک (
  • مجهز بودن به مولد توان براي استفاده در واگنهاي مسافري (HEP )
  • استفاده از بوژي هاي پيشرفته مسافري با سيستم تعليق با طراحی خاص با حداکثر سرعت km/h 160
  • استفاده از سيستم COMMON RAIL در موتور ديزل و کنترل بهينه توان، مصرف سوخت و کاهش آلايندگي
  • موتور دیزل این لکوموتیو ساخت شرکت MTU و یکی از جدیدترین و بروزترین طراحی‌های موتور دیزل با کاربری ریلی در دنیا می‌باشد .
  • طراحي ويژه بدنه براي ايجاد ارتباط و هماهنگي با واگنهاي مسافري و امکان استفاده در ترکيب PUSH-PULL

بازگشت