پروژه طراحی و ساخت لکوموتیو تونلی به دنبال اعلام نیاز بهره برداران این لکوموتیو که عمدتا پیمانکاران سازنده خطوط متروهای زیر زمینی هستند در شرکت مهندسی و ساخت لکوموتیو مپنا شروع گردید.


لکوموتیو تونلی کشنده ای است که در زمان حفاری تونلهای خطوط ریلی مترو، تونلهای انتقال آب و برخی تونلهای جاده ای وظیفه حمل مصالح و تجهیزات و خارج کردن خاکهای برداشت شده را دارد. علاوه بر این پرسنل فعال در تونل و اپراتورهای دستگاه حفاری( TBM ) از طریق واگنهای ویژه حمل پرسنل در داخل لکوموتیو تردد می­کنند.

شرکت مهندسی و ساخت لکوموتیو مپنا یکی از تولید کنندگان این نوع لکوموتیو با قابلیت های زیر است:

  • سیستم انتقال قدرت هیدرولیکی

          در این روش بدون قطع توان از سر چرخ های لکوموتیو تعویض دنده صورت می­گیرد.

  • عرض خط 900 میلیمتر و قابلیت عبور از قوسهای تا شعاع 40 متر

          طراحی لکوموتیو بر اساس عبور از خط موقت 900mm است که امکان تردد در قوسهای تا شعاع 40 متر در آن دیده شده است.

  • توانایی کشش در مسیرهای با شیب 55 در هزار

          نسبت انتقال قدرت بالای گیربکس و محور کشش بسیار بالایی فراهم می­نماید و لکوموتیو می­تواند تا شیب مسیر %5.5 با حداکثر ظرفیت بار خود حرکت کند.

  • اجزا و سیستمهای کنترلی با قابلیت اطمینان بالا

در مقایسه با لکوموتیوهای تونلی مشابه اروپایی و آمریکایی، لکوموتیوهای تونلی MAPNATL  با بهره­ گیری از موتور، سیستم انتقال قدرت و سایر اجزاء مدرن در رقابت تنگاتنگی به لحاظ فنی با محصولات مشابه قرار می­گیرد و در طراحی و انتخاب بخش ترمز، سیستم کنترل و سیستم خنک کاری لکوموتیو، سیستمهایی با قابلیت اطمینان بالاتری به کار گرفته شده است. امید آن می­رود که گروه مپنا با تولید انبوه این لکوموتیو علاوه بر مرتفع نمودن نیاز داخلی کشور به یکی از صادر کنندگان این نوع وسیله نقلیه تبدیل گردد 

مشخصات لکوموتیو تونلی ساخت شرکت مپنا لکوموتیو به نام MAPNATL45 به شرح زیر است :

 


بازگشت